BİR KİTAP OKUDUM “YERİ GELMİŞKEN ANLATALIM”

Standard

BİR KİTAP OKUDUM

 

“YERİ GELMİŞKEN ANLATALIM”

Mustafa Erhan AK-İnanç İŞ-Helin ZORLU

 

Sevgili dostlar;

Geçtiğimiz günlerde, “ŞEHİT MUTLU UÇAR ANADOLU LİSESİ” Müdürü Sn. Kürşat ÖZTÜRK’ü ziyarete gitmiştim. Maksadım hem ziyaret hem de okul kitaplığına kitaplar vermek içindi. Konuştuk dereden tepeden; hal, hatır sorduk birbirimize. Bir ara:

-Ağabey, bizim işlerimiz belli… belli de siz neler yaparsınız… diye sordu.

-Müdürüm, yaptığım bir iş yok; yaşam devam ediyor, bir iki proje var ama bir durgunluk var üzerimde, yoruldum mu ne?.. diye cevapladım.

Gülüştük…

O arada, daha önce tanış olduğumuz, okulumuz Edebiyat Öğretmeni Sn.Mustafa Erhan AK girdi içeri… selamlaştık. Elindeki kitabı uzatıp:

-Bakın, artık bizim de bir kitabımız var, hem de ödüllü… demez mi?..

Bir hoş oldum, tabir yerindeyse; nutkum tutuldu. Erhan Hocam kitabı uzatıp:

-Bu kitap için; prototip diyebiliriz. Örnek olarak bir tane yapıldı; karar verirsek baskıya gireceğiz… dedi.

Nasıl da sevindim bu habere. Kitabı alıp ön, arka kapağı inceledim.Kapakta ve birinci sayfanın başında Namık Kemal’in; “Edebiyatı olmayan bir millet dilsiz insana benzer…” cümlesi vardı. Fırından henüz çıkmış francala gibi kokuyordu sanki. Kapağı kaldırdığımda: “Bu eser 28.02.2019 tarihinde TÜBİTAK 50. Liselerarası Araştırma Projeleri Yarışması Ege Bölge Serisinde 3. lük ödülü almıştır…” ibaresiyle karşılaştım ve: “Atça’da güzel şeyler oluyor…” diye düşündüm.

Kitap, edebiyat dünyamızın ve edebiyatçılarımızın yaşam öykülerinden anekdotlarla başlıyor ve öyle keyifle okunuyor ki; bir bölümü bitirmek üzereyken diğer sayfada sizi hangi edebiyatçının hangi ilginç anekdotunun karşılayacağı merakı sarıp sarmalayıveriyor hemen.

Özetle bu kitapta:

Şaiğ Özdemiğ Asaf’ın lisede okuğken Edebiyat Öğğetmenine: “Heğkese şiiğ okutuyoğsunuz, bana okutmuyoğsunuz, neden?..” diye soğduğunda aldığı cevaba gülümseğken; yaşamının son günlerinde ilginç bir hastalığa yakalanan Divan Şairi Nedim’in hazin sonuna üzüntüyle şahit oluyorsunuz.

Bu kadar mı sanıyorsunuz?..

İlk kadın romancımız olan, Ahmet Mithat Efendi ile “Hayal ve Hakikat” romanını yazan Tarihçi Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı Fatma Aliye Hanım’ın, Fransızcasını nasıl geliştirdiğini öğrenirken; kitaplarını daktilo ile yazan Roman Yazarı Tarık Buğra’nın yeni bir kitaba başlamadan önce ne yaptığını dudak bükerek okuyorsunuz…

Dünya Edebiyatından ünlü isimler de bu kitapta yerlerini almışlar. Hans Christian Andersen’in “Dakik olma takıntısı” olduğunu bilir miydiniz?.. ya da; Charles Dickens’ın bir boyacı olduğunu…

Dahası sanatçılar;

Dahası deyimlerimiz;

Dahası yaşamımızdan kesitler;

Haa!.. yeri gelmişken sormalıyım; MURAT 124 modeliyle üretilen otomobile neden “Hacı Murat” dendiğini bilir misiniz?..

Ya da yanlış bildiğimiz atasözlerimizden, Türkiye’nin ilklerinden haberdar mısınız?..

Böyle işte; buram buram emek kokan bir kitaba imza atmış ŞMUA Liseliler…

Kitabın sonuna bir de KAYNAKÇA eklemişler. Tamı tamına dört sayfalık bir Kaynakça listesi var kitabın sonunda. Ansiklopedilerden yıllıklara, kitaplardan dergilere; ne ararsanız var. Ben, o listeyi görünce: “Pes, vallahi pes!.. Bu kadar yayın kolay mı incelenir; belli ki kitabı hazırlayanlarda kelter gibi kafa var!..” demeden edemedim.

Sevgili dostlar; bu kitabı edinin. Evinizin bir köşesinde dursun. Hatta arada bir niyet çeker gibi bir sayfayı açıp okuyun… çok seveceksiniz; bayılacaksınız.

Kitabı okulumuzdan edinebilir hatta dostlarınıza armağan da edebilirsiniz…

Bu vesile ile Sultanhisar İlçe Kaymakamımız Sn. Rasim BELGE nezdinde Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Erdinç GÜNER’e, ŞMUAL Müdürümüz Sn. Kürşat ÖZTÜRK’e, Edebiyat Öğretmenimiz Mustafa Erhan AK’a, öğrencilerimiz. Sevgili İnanç İŞ ve Sevgili Helin ZORLU’ya teşekkürler eder; sevgiler saygılar sunarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir