NAZİLLİ’DE İKİ MEZAR/02 HAZİRAN 2014

Standard

NAZİLLİ’DE İKİ MEZAR/02 HAZİRAN 2014


Çoğunuzun tanıdığına inanıyorum…
Şenol Taşpınar…
Tanıyanlar bilirler. Aslında Ağabeyim Hikmet Nuri Atasoy’un çok iyi arkadaşı. Ben de Şenol Abiyle, abim vasıtasıyla tanış oldum; kendisi, emeklilik günlerini Nazilli’de yaşayan Atçalı bir ağabeyim.
Pazartesi günleri Atça Pazarı ya; Şenol Abim de her pazartesi Atça’da hazır ve nazırdır. Her pazartesi olmasa da sıklıkla pazarda karşılaşır, gerek Esnaf Kahvesinde Sevgili Ali’nin nefis çayları eşliğinde, gerek Sevgili Murat’ın Defne Kafesinde oturur, hasretlik giderir; eskilerden yenilerden konuşup yarenlik ederiz.
Son görüşmemizde bize Sevgili Kaptan Mehmet Uçaroğlu da eşlik etti. Sohbet esnasında bir ara cebindeki telefonu çıkarıp, telefon hafızasına kaydettiği bir fotoğrafı gösterdi bize.
“Bakın…” dedi. “Bu fotoğrafı Aşağı Nazilli, Çaphasan Mahallesindeki Eski Yeni Camii bahçesindeki mezarlığın duvarından çektim…”
İlginçti. Telefonun küçük ekranından, gözlerimin seçebildiği ve okuyabildiğim kadarıyla yazıyı inceledim. Şenol Abime:
“Abi, en iyisi bu tabelayı yerinde görüp, yeniden fotoğraflamak. Sonrasında da detay fotoğraflarla o fotoğrafı grup sayfamızdan paylaşmak…” dedim…
Hatırlarsınız; 25 MAYIS 2014 Pazar günü ATÇA MOTOSİKLET GEZGİNLERİ’ nin kardeş grubu MOTONAZ’ ın Nazilli’de Kan Bağışı etkinliği vardı ve biz bu Etkinliğe Nazilli’den üyemiz Tahsin Doğan İnci, Atça’dan Semih Santur, Sürur Süsleyen ve Ben katılım sağlamıştık. Müthiş bir katılımla gerçekleşen bu etkinliğin sonunda Atça’dan gelen bizler vedalaşarak, istikametimizi Aşağı Nazilli Çaphasan Mahallesindeki, Eski Yeni Camisine çevirdik. Camiyi bulduk ve Sn. Taşpınar’ın sözünü edip fotoğraflayarak bize gösterdiği 
mezarları bulduk, fotoğrafladık.
Bu tabeladan anladığımız; o iki mezarın “Atçalı Eminzade” ve “Atçalı Cüzüzade” Mehmet Efendiler olduğuydu. Kimlerdi bu iki zat? Düşüncelerimiz bizi, bu iki zatın -belki- aynı zamanda bir medrese ya da Mahalle Mektebi olarak görev yapan “Eski Yeni Caminin” öğretim görevlileri ya da Camide görev yapan iki din görevlisi oldukları yönünde yoğunlaştırdı. Namaz vakti olmadığından camide kimse yoktu tabii ve cami görevlilerine soramadık bu konuyu. Ancak takipçisi olacak ve bu mezarlarla ilgili bulabildiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.
İlk aşamada hafızamı yokladığımda, Cüzüzadi ya da Cüzüzade adı ile anılan bir aile adı gelmedi aklıma. Alfabetik sırayla yazdığım “Atça’da Aile Lakapları” fihristinde de böyle bir aile adı yok.
Eminzade adına gelince; bu isim bana “Eminlerin Mehmet Amca” mı hatırlattı. Allah rahmet eylesin, Mehmet Amca ve Pembe Teyze komşularımız, çocukları Sevgili Enver ve Mehmet Emin Cenk de arkadaşlarımdı. Bu konuyu kendileriyle görüşüp yakalayabildiğim bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağım. Bir namaz vaktinde de camiye giderek görevlileri ile bu mezarlar hakkında konuşup edindiğim bilgileri sizlere aktaracağım.
Sevgili dostlar, sizler de hafızalarınızı yoklayın bakalım; dağarcığınızda bu isimlerle ilgili bilgiler var mı? Bu türden bulanık da olsa bilgilerinize ihtiyacımız var; lütfen görüşelim…
Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir