Hüseyin Kırcalı ve Atça’da Spor/21.05.2014

Standard

Hüseyin Kırcalı ve Atça’da Spor/21.05.2014

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İKİ FOTOĞRAF

Sevgili dostlar;
Hüseyin Kırcalı büyüğümüzü tanır mısınız bilmem?..
Sn. Hüseyin Kırcalı bugün tamı tamına 92 yaşında. Allah nazarlardan saklasın ve sağlıklı uzun ömürler versin.Ben kendisini elbette çok uzun seneler önce tanıdım. Meclisinde bulundum… Hatta “SEVDA ZAMANA SIĞMAZ” isimli kitabımı yazarken kendisiyle uzun uzun sohbetler ettik. Kendisinden pek çok bilgiler edindim ve o edindiğim bilgiler ışığında kitabımı şekillendirdim. Artık sıklıkla görüştüğümüz söylenemez. Bazı vesilelerle rastlaştığımızda hemen selamlaşır, çaylar kahveler eşliğinde bir sohbetin çatısını kuruveririz.
Geçtiğimiz günlerde, Merhum Kamuran Kerpişçi Ağabeyimin cenazesinde karşılaşıp, ayaküstü sohbet ettik. Bu sohbetimizde bize çaylar kahveler eşlik etmedi elbette. Bayramyeri Camisinde gerçekleşen bu sohbetten ben yine büyük keyif aldım. Oğlu, Emekli Öğretmen, Sevgili Dostum Akın Kırcalı Hocam da bize katıldı. O kısacık sohbetimizin ana konusu Merhum Kamuran Kerpişçi Ağabey ve Atça idi elbette.
Hüseyin Kırcalı büyüğümüzün Atça tarihiyle özdeşleşen bir hayat öyküsü var. Şöyle ki; kendisi 5 Eylül 1922 Yenipazar doğumlu. Bu tarih Atça’nın kurtuluş tarihi. İşte Hüseyin Kırcalı büyüğümüz 5 Eylül 1922 de Atça ateşler içinde yanarken dünyaya gelmiş. Dahası Atça’da Düşman işgalinden kurtuluş şenlikleri yapılırken o da doğum günü kutlamaları yapıyor; ne hoş bir rastlantı değil mi?..
Sn. Hüseyin Kırcalı, Atça’ya şeftali meyvesini getirenlerin başında yer alıyor. Gençlik yıllarında ise bir hayli sporla uğraşmış.
O günkü sohbetimizde Sn. Akın Kırcalı elinde bazı fotoğrafların olduğunu ve bu fotoğrafları görmem gerektiğini söylemişti. Heyecanlandım. Sonrasında, bana ulaşan bu fotoğrafları tarayıp sizlere ulaştırmanın telaşına düştüm tabii.
Fotoğrafları ne kadar sağlıklı tarayabildim bilemiyorum. Ancak bu fotoğraflarla, Atça’nın geçmişteki spor yaşamına bir ışık tutabildiğimizi sanıyorum.
Sn. Akın Kırcalı bana bu fotoğraflarla birlikte bir de Düğün Alayı fotoğrafı getirdi. O fotoğrafı da ilerideki bir tarihte bir kapak yazısıyla sizlerin beğeninize sunmak istiyorum.
Şu anda yayınladığım fotoğrafların arkasına şu notlar düşülmüş:
1 nci Fotoğraf: “1941 yılı Aydın gençleri ile yaptığımız voleybol maçından evvel.” Fotoğrafta Oturanlardan soldan ikinci Hüseyin Kırcalı. Maçın yapıldığı saha, şu anda Lazların Kahve olarak bilinen yer. Hatırlıyorum; orada büyücek bir arsa vardı ve Rahmetli Nuri İbar orada kerestecilik yapardı.
2 nci fotoğraf: “1941 yılı Aydın gençleri ile yaptığımız Futbol maçından evvel.” Fotoğrafta ayaktakilerden soldan beşinci Hüseyin Kırcalı. Bu müsabaka da o zamanlar Atça İlkokulu olarak bilinen (Şimdiki Halk Eğitim Merkezi binası) binanın doğu bahçesi. Bizim çocukluğumuzda, biz de o bahçeyi Mahalle maçlarında kullanırdık.
Fotoğrafları “ATÇA MOTOSİKLET GEZGİNLERİ” nin kaptanı Sevgili Cem Bayman’ın bir fotoğrafıyla desteklemekten büyük keyif aldım. Cem Kaptan bu fotoğrafı 2013 yılında çekmiş. Yani bu fotoğraf da çekildiğinde Sn. Hüseyin Kırcalı 91 yaşındaymış.
Bu yazı ve fotoğraflar, dün ile bugün arasında bir köprü olsun istedim…
Hüseyin Kırcalı büyüğümüze sağlıklı uzun ömürler dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir