BİR KİTAP OKUDUM Yusufelili ÂŞIK FAHRİ/Cemil Aytekin

Standard

BİR KİTAP OKUDUM Yusufelili ÂŞIK FAHRİ/Cemil Aytekin

BİR KİTAP OKUDUM
Yusufelili ÂŞIK FAHRİ/Cemil Aytekin

Yakın bir geçmişte gerçekleştirdikleri Atça seyahatlerinde, kardeşlerim, Nilgün-Nail Atasoy’lar ulaştırdılar bana kitabı. Kitap, bana ulaştığından bu yana, kitaplığımın “Göz önü” bölümünde okunmak için sırasını bekliyordu…
Seyahatler, turlar derken Atça’ya döner dönmez, bir gece okumak üzere elime aldığım kitabı, aynı gece ve gecenin sabahında okuyup bitirdim.
Âşık Fahri kitabında; Destan’dan Koşma’ya, Koşma’dan Divan’a, Divan’dan Temcit’e, Temcit’den Karşılaşmalar’a doludizgin at sürmüş. Âşık Fahri şiirleri; zevkle, her dizesi iz bırakarak, sular-seller gibi okunuyor.
Bilirsiniz, insanımız bir döneminde gerek okuyarak gerekse yazarak illaki şiirle uğraşmıştır; en azından gençliğinde -bilhassa Ortaokul, Lise çağlarında- beğendiği şiirleri bir defterde toplamayı yeğlemiştir. Dahası, insanımızın bir yanı şair olmuştur hep… Ama memleketimizde en az satılan kitaplar da şiir kitaplarıdır nedense…
Kitabı, Sn Cemil Aytekin okunur kılmış. Sn. Aytekin: “Geçmişi kalıcı kılmak adına çıktığımız yolda, torunu, Öğretmen Mustafa Yüce, şiirlerin yazılı olduğu defterin fotokopisini gönderdi. Daha sonra da diğer torunu Suat Karabulut defterin aslını ulaştırdı…” diyor.
Bizleri, Âşık Fahri şiirleriyle buluşturan Sn. Yüce, Sn. Karabulut ve Sn. Aytekin’e teşekkür borcumuzu nasıl öderiz bilmem?..
Âşık Fahri’nin şiirlerine bakıldığında, her biri uzun soluklu birer eser niteliğinde. Bir şiirini okuyarak uzun soluklu öyküler hatta roman yazmak bile mümkün. Halk şiirimizin de genel karakterinde bu vardır zaten. Şairin, kendini dinlemesidir, boşalmasıdır şiir; ve şair, okuyanını konunun içine çekebildiği, kelimelerle oynayabildiği sürece başarılıdır. Bütün bunların en güzel örneğini Âşık Fahri şiirinde görmek mümkün. Kitapta 167 şiiri ve dört de karşılaşması var şairin. Her şiir çok güzel ama ben karşılaşmalara bayıldım ve: “Acaba Karşılaşmalar kitabın hemen başında mı olmalıydı?..” demeden edemedim.
Sn Aytekin, Âşık Fahri’nin hayatıyla ilgili bölümde asıl adının Ali Karabulut olduğunu vurgulayarak; Yaşamı, Kişilik Özellikleri, Yaşadığı Sosyal Ortam, Şiirleri ve Tema hakkında ayrıntılı bilgiler sunmuş. Bu bölümün sonunda ilginç bir de yol hikayesi var ki; okumanızı öneririm.
Destanlar bölümünde “Köylü Kızı” konu başlığıyla yazdığı şiirin son kıtasını, hayatıyla ilgili bir dipnot olarak algıladığımdan illaki paylaşmalıyım burada:
Güzeller elinden çekerim kahrı
Bir yârin elinden içmişim zehri
Soyad Karabulut mahlasım Fahri
Beni de deftere yaz köylü kızı.

Bu kitap yerelden ulusala, ulusaldan evrensele bir yol hikayesi sanki. İncelediğimde, Sn. Cemil Aytekin ve bir avuç aydın, Artvin’de güzel şeyler yapıyorlar; öyle görünüyor ki yapmaya da devam edecekler. Bu sebepten de bu kitabın raflarda olmasını çok önemsiyorum.
2014 Şubatta ilk baskı AYRINTI BASIMEVİ Ostim-Ankara’da yapılmış. Grafik Tasarımı Mürvet BALCI, Resimler Erbay SARIDEDE tarafından vücuda getirilmiş.
Selam olsun Sn. Mustafa Yüce’ye, selam olsun Sn Suat Karabulut’a, selam olsun Sn. Cemil Aytekin’e… Bizleri bu kitapla buluşturdular; dahası Ali Karabulut’u tanıttılar bize, Türkiye’ye…
Selam, selam olsun Koca Yürek Ali Karabulut’a, … sonsuz uykusunu ışıklar nurlar içinde uyusun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir