BİR KİTAP OKUDUM/GÜÇ ve İHTİŞAM/ALTIN KİTAPLAR/Ünsal KUBAT

Standard

BİR KİTAP OKUDUM/GÜÇ ve İHTİŞAM/ALTIN KİTAPLAR/Ünsal KUBATSn. Ünsal KUBAT’ı tanır mısınız?
Ben, 1990 lı yılların ikinci yarısında tanış oldum kendisiyle. Eskişehir’de kitapseverlerin buluşma noktası İNSANCIL SAHAF ve KİTAPEVİ’nde Sevgili Ahmet Kaygusuz aracılığıyla tanıştırıldık. Daha sonrasında, kitap ve kitaplarla dolu sohbetlerimiz oldu sıklıkla.
Sn. Kubat aynı zamanda Türk Sanat Musikisi sanatçısı ve bu sanatçılığını da Devlet Sanatçılığı payesi ile taçlandıranlardan.
Ben, kendisini bir konserinde dinleme şansı bulanlardanım. Merhume, Büyük Sanatçı Müzeyyen Senar’dan feyz almış, olağanüstü güçlü bir sese sahip. Özellikle, Klasik TSM dalında icra ettiği eserlerle adından çokça bahsettirmişti bir dönemlerde. Arada bir kendi sayfasında paylaştığı eserlerini büyük bir beğeniyle dinliyorum. Doğru hatırlıyorsam 6.000 e yakın repertuvarının olduğunu biliyorum. Yanlışsa üstadım beni ikaz etsin ki yanlışı hemen düzelteyim.
Sn. Kubat tam bir kitap kurdu.
Sıkı durun; o tanıştığımız yıllarda evindeki kitaplıkta 5.000 kitap vardı. Şimdilerdeki sayıyı sanırım yorum penceresinden açıklayacaktır sevgili üstat. Ve yine hatırlıyorum, İstanbul’daki yayınevlerinden bazıları yeniden basmak için ondan kitap yardımı alırdı.
Osmanlıca okuma ve yazma konusunda da bir hayli çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarını halen sürdürdüğünü biliyorum.
Bizim tanışıklığımız ve dostluğumuz işte böyle bir sanat ve kitap ortamında sürdü gitti.
MART 2001 de GÜÇ ve İHTİŞAM ALTIN KİTAPLAR’dan Birinci Baskıyı yaptı.
Kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısında her ne kadar: “Elinizdeki eser, kapsamlı bir Osmanlı Tarihi değildir. Otuz altı Osmanlı padişahının özelliklerini, saltanat dönemlerindeki önemli olayları, ailelerini, sadrazamlarını sergileyen bir derlemedir…” denilse de her sayfada, her satırda buram buram tarih kokan bir kitap.
Son günlerde, Osmanlı İmparatorluğu ve Osmanlı Hanedanı ile ilgili yeni yeni tartışmaların yapılması, kitabı yeniden okumama neden oldu.
Kitabı, 9 NİSAN 2001 tarihinde kitaplığıma koymuşum. Tabii Sn. Kubat’ın imzasıyla.
Yine aynı zevkle okudum. Bilgilerimi tazeledim. Sonradan yeni baskı yada baskılar yaptığını biliyorum… Peki siz: “Süveyş’te kanal yapılmasını ve Karadeniz’i Sapanca Gölü üzerinden İzmit Körfezine bağlamayı düşünen insanın, Padişah Üçüncü Mustafa olduğunu biliyor musunuz…”
Elinize, yüreğinize, kaleminize sağlık Sn. Kubat.
İyi okumalar dostlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir