MUHSİN AKSAY ARŞİVİ: 05 / 14 Kasım 2013

Standard

MUHSİN AKSAY ARŞİVİ: 05

Sevgili Dostlar;
MUHSİN AKSAY ARŞİVİ’ni yayınlamaya devam ediyoruz. Arşivimizi,in 6 ncı belgesi “Kuvayi Milliye” dergisinin Mayıs 1966 da yayınlanan 69 ncu sayısı. Bu sayının kapağında çok bilinen eski bir Atça fotoğrafı var. Bir Milli Bayram sonrasında çekildiği ilk bakışta belli olan fotoğraf, bugünkü heykel henüz yapılmadan çekilmiş. O günleri hatırlayanlar iyi bilirler, bir kaide üzerine yerleştirilmiş Atatürk Büstü şimdiki heykelin olduğu yerdeydi.

Yazının konu başlığı: Şirin bir yurt köşesi:ATÇA
Yazıda, Fikri Mutlu imzası var. Yazar Fikri Mutlu tanıtım yazısında bakın neler yazmış:
“Yunan ordusunun üç sene işgalinde kalmış, halkının bir kısmı öldürülmüş, bir kısmı Yunanistan’a esir olarak sürgün edilmiş, diğer bir kısmı da kasabayı terk ederek Menderes Nehrinin güneyindeki köylere ve dağlara çekilerek karşılıklı savaşa katılmış 1922 de Yunanlılar mağluben buralardan çekilirken kasabada taş taş üstünde bırakmamış, yakıp yıkmışlar. Bu kara ruhlu milletin zulmünden kurtulabilenler , zaferi müteakip tekrar toplanmışlar, Efeler Diyarı olan eski kasabalarının yerinde, el, gönül, kese birliği yapmak suretiyle, yepyeni ve modern ATÇA şehrini tekrar kurmuşlar. Burası halen bucak merkezidir…”
Evet sevgili dostlar, tanıtım yazısı böyle. Yazının birinci

paragrafını da burada yazmadan geçemeyeceğim. Zira, siz de okuduğunuzda Atça’nın, Atçalının ilginç öyküsünden bir pasaj bulacaksınız. Yazar, birinci paragrafta:
“Bu yazı bir gezi ve görgü mahsulüdür. Şöyle ki; Birinci Cihan Harbinde kıta ve İskenderiye’de birinci deniz kampında esaret arkadaşım Nazillili Mehmet Fevzi Akıncıoğlu’nu ve onun devamlı olarak övdüğü, efeler diyarı kasabalarını görmek isteği ile 9/4/1966 da yaptığım gezide Atça’ya vardım. 47 senedir görmediğim bu kıymetli arkadaşımı, portakal bahçesi içindeki şen yuvasında dinç ve mesut buldum, çok sevindim. Şirin ve bakımlı kasabalarını da gezdirdiler. Hakikaten her yönden övülmeye ve örnek olarak diğer kasaba ve şehir
belediyecilerine gösterilmeye değer gördüm. Yazı arasındaki resimlerde ifadelerimi teyit edeceği kanaatindeyim…” Yazarak yazısına başlamış… Birinci Dünya Savaşında yaşanan olayları Atça ile özdeşleştirmiş.
Fikri Mutlu Atça’nın tanıtımı ile ilgili çok güzel bir yazıya imza koymuş. Birinci Dünya Savaşı satır aralarında Atça’yı da okumak çok ilginç geldi bana. Ben, Rahmetli Mehmet Fevzi Akıncıoğlu Amcayı ve çocukları; Güngör Abimi (Merhum), Süheyla ve Suna Ablamı tanıyan bir kişi olarak ilgiyle okudum yazıyı. Sizin de ilgiyle okuyacağınıza eminim. Yazı içinde Atça Parkından da bir fotoğraf olması çok hoş. Fotoğraf Bayramyeri Camiinin minaresinden çekilmiş…
Sevgili dostlar; Rahmetli Mehmet Fevzi Akıncıoğlu sayesinde böyle bir dergide Atça’dan söz edilmesi elbette kendisini saygıyla yâd etmeyi gerektiriyor. Merhum Akıncıoğlu Atça’da iz bırakanlardandı. Bana yazım için fotoğraf gönderen Sevgili üyemiz Tufan İşeri’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Hatırlıyorum daha önce de rahmetli Fevzi Akıncıoğlu’nun bir fotoğrafı daha Sevgili üyemiz Ahmet Saçkesen tarafından yayınlanmıştı. Fevzi Akıncıoğlu ile ilgili biyografik bilgileri sevgili dostumuz Tufan İşeri’nden bekliyoruz.
MUHSİN AKSAY ARŞİVİ’nde daha pek çok yazıyla, belgeyle birlikte olacağız…
Saygılar sunarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir