Sevgili Önder Elibol ve Endaze Börülceler/28 Ağustos 2015

Standard

Sevgili Önder Elibol ve Endaze Börülceler/28 Ağustos 2015

Sevgili dostlar;
Olacak iş mi benimki?.. Dururum dururum da turnayı tam gözünden vururum. Yine öyle oldu işte. Bir gün İnşaat Ustası komşum, arkadaşım Nevzat Oflaz’la konuşurken:
-Hatırlıyorum, çocukluğumda evler hep avluluydu. Bu avlulara da iki kanatlı kocaman kapılardan girilirdi… dedim.
Sevgili Nevzat Oflaz da gülerek:
-Evet, şimdilerde kapılara o zamanlarda gösterilen özen gösterilmiyor. İki boy profil demir ve iki plaka alüminyum panelle iş bitiyor… dedi ve bana uzun uzun bu kapıların yapılışları hakkında bilgiler verdi.
Anlattıkları çok ilgimi çekti ve Atça’nın bu geleneksel kapılarıyla ilgili bir araştırma yapmaya karar verdim. Sokak sokak Atça’yı gezdim dolaştım. Bir türün dışında bu kapılardan bulamadım. 
Bir dostum köylere gidip bakmamı önerdi. Ben de dostumun tavsiyesine uyarak bugün (27 Ağustos 2015 Perşembe) Yağdere köyüne gittim. Yağdere Köyümüzde bakkal dükkânını işleten Sevgili dostum Önder Elibol beni görür görmez her

zamanki gibi çay davetini yineledi ve beni Köy Kahvesinde çay içmeye davet etti. Tesadüf bu ya Yağdere Köyümüzün Muhtarı Sn. Önder Soysal da oradaydı. Çaylar eşliğinde meramımı anlattım. Sevgili Muhtar: “Araştıralım bakalım…” dedi… Önümüzdeki günlerde ve daha müsait bir zamanda köye gidip dolaşacağım enikonu. Umarım bu geleneksel kapılarla ilgili dokümanlar eşliğinde bir yazıyla karşınızda olurum yakın bir gelecekte.
Bu vesile ile Sevgili Muhtar Önder Soysal ve Önder Elibol’a şimdiden teşekkür ediyorum.
Tam kalkıp Atça’ya dönecektim ki Önder Elibol dostumun dükkânının önündeki “Endaze Börülce”ler ilgimi çekti ve fotoğrafladım onları. Sevgili Elibol dostum doğayı seviyor, üretmeyi seviyor… Eee, bu arada Atçalılar da börülceyi seviyor tabiî…
Bu börülcelerden kavurma mı yapmalı, tarator mu yapmalı; ben karar veremedim.
İşte börülceler, siz nasıl pişirirseniz pişirin… Afiyet olsun.
Teşekkürler Önder Elibol dost…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir