SEKKÖYLÜ ALİ AKPINAR ABİMİ TANIR MISINIZ?../28 Mayıs 2015

Standard

SEKKÖYLÜ ALİ AKPINAR ABİMİ TANIR MISINIZ?../28 Mayıs 2015

SEVGİLİ ALİ AKPINAR ABİMİ TANIR MISINIZ?..

Ali Akpınar; Atçalılar onu “Sekköylü Ali” olarak tanırlar. Geçtiğimiz günlerde Emine Ana Gözleme Evi’nde karşılaştık kendisiyle. Ben daha önce Ali Abimle, yeğeni Sevgili Dostum Nuri Akpınar izinli geldiğinde birlikte oturmuş; sazlı sözlü bir de sohbet etmiştik Arif’in Gölü’nde. Karşılaşınca koyu bir sohbete tutuşup eskilerden konuştuk; dahası, biz sorduk o cevapladı.
Sekköy, Denizli’nin Tavas ilçesinde bir köy. Tavas’ı eskiler hep Yarengüme olarak bilirler… Zaman içinde Yarengüme’ye Tavas adında bir bey gelir ve Yarengüme adı Tavas olarak anılmaya başlar. Hani türkülerde de geçer hep Yarengüme adı. Egelilerin büyük bir beğeniyle dinleyip icra ettikleri: “Kar mı yağmış Yarengüme’nin dağına efem…” diye başlayan zeybek formundaki güzel türkünün yakıldığı yerdir Yarengüme…
Ali Abimin dedesi de zaman içinde Yarengüme’den Atça’ya göç eder ve Atça’da yurt, yuva kurar. Yine zaman içinde Ali Abimin babası Atça’da evlenir Ahmet, Hakkı, Tahir ve Ali adında dört erkek, yine geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Şükriye (Çomak) adında bir kız çocuğu olur… Ahmet, Hakkı ve Tahir geçen yıllar içinde Hakk’ın rahmetine kavuşurlar. Tahir Abimi de Kunduracı Tahir olarak bilirsiniz zaten. Hani Atça’da yapılan körüklü çizmelerin meşhur ustalarından önde gelendir o. İjlal ve Meral adlarında kız ve Atça Motosiklet Gezginleri Grubumuzun da Uluslararası ün salmış modern gezgini Sevgili Nuri Akpınar dostumuzun babasıdır.
Şimdi sadede gelmenin zamanıdır… Ali Abim şu anda Atça’daki en yaşlı erkeklerden birisi. Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin, yaşı 92; dahası Cumhuriyetimizle yaşıt. Sohbet esnasında: “1923 te doğdum, Cumhuriyetimizle aynı yaştayım…” dedi.
Birlikte çaylar içtik, o anlattı biz dinledik…
Sevgili Ali Abim; sana sağlıklı uzun ömürler diliyor; ellerinden öpüyoruz…
Hoş kal, hoşça kal, sağlıcakla kal…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir