ARTIK ANIT AĞAÇLARIMIZ VAR/11 Eylül 2014

Standard

ARTIK ANIT AĞAÇLARIMIZ VAR/11 Eylül 2014

ARTIK ANIT AĞAÇLARIMIZ VAR

Sevgili dostlar;
Hatırlarsınız; epey bir süredir, Sevgili Kaptan Mehmet Uçaroğlu ile birlikte Atça’daki “Anıt Ağaç” olabileceğini düşündüğümüz Çınar Ağaçlarının tescili için çalışmalar yapıyorduk. Yetkili makamlarla yazıştık, çiziştik; hatta adı geçen ağaçların ölçümlerinde ve tespitinde onlara kılavuzluk yaptık.

Hanidir, yetkililerden gelecek haberi bekliyorduk.
Bugün Sevgili Kaptan Uçaroğlu’nun Posta Kutusuna atılan sarı bir zarfın içinden çıkan resmi bir evrak bizi sevince boğdu.
Sevgili dostlar; artık Atça’mız sınırları içinde toplam dört (4) Anıt Ağacımız var. Ben ve Kaptan Uçaroğlu bu haberi sizlerle paylaşmaktan nasıl mutluyuz bir bilseniz.
Biz, Atça sınırları içinde Anıt Ağaç olabilecek on sekiz ağaç belirlemiş ve müracaatımızı bu on sekiz ağaç için yapmıştık. Yetkililer, her ağacın Anıt Ağaç statüsüne alınmayabileceğini söylediler. Bir ağacın Anıt Ağaç olabilmesi için, mistik ve tarihi bir takım değerleri olması gerektiğini söylediler. Biz zaten bu ağaçlarla ilgili olarak, şahidi oldukları olayları müracaat evrakımıza eklemiştik.
Neticede;
Diğme Mevkisinde Yunan askerleri tarafından öldürülüp Kullar Kuyusuna atılan Mıstanların Mıstan (Atman) Efendi’nin ölümüne şahit olan Diğme Çınarı;
Çakırali Mevkisinde Yunan askerleri tarafından öldürülüp Ece kuyusuna atılan 13 yaşındaki Gacarların Mehmet (Uçar)’in ölümüne şahit olan Ece Çınarı;
Hancıoğlu Mevkisinde, Ecinni Kavak adıyla bilinen çınar (ki 13 metrelik bir çevresi vardır).
Bayramyeri Camisi avlusunda Yunan askerleri ve yerli Rum çetecileri tarafından öldürülüp, avludaki 81 No:lu Kuyuya atılan Mollavelioğlu Mehmet ve eşi Hatice Hanım’ın katline şahit olan Bayramyeri Camii Çınarı;
artık Atça’nın Anıt Ağaçlarıdır…
Yakın bir zamanda son formaliteler de tamamlanacak ve ağaçlarımızla ilgili gerekli çevre düzenlemeleri yapılacaktır.
Anıt Ağaç statüsüne alınmayan çınarları da Sevgili Atçalıların ilgisine ve himayesine sunuyoruz. Onlar da zaman içinde gelişimlerini sürdürecek ve Atça tarihinin içindeki yerlerini alacaklardır.
Kutlu olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir